Távközlési Tanszék - A tanszék kutatási projektjei
A tanszék kutatási projektje:
- Kooperatív közlekedési rendszerek infokommunikációs támogatása -TÁMOP 4.2.2.C "Smarter Transport"
- Költségvetés: 20.000.000 Ft
- Témavezető: Dr. Borbély Gábor CSc, egyetemi docens; +36/96 503 467, borbely@sze.hu
- Tartalma: 6-1 Sok résztvevős, nagy területet átfogók közlekedés hálózatok forgalombiztonsági szempontból kritikus infokommunikációs és elektronikai rendszereinek minősítése.
Kutatási téma és a tervezett tevékenységek:
A közlekedési hálózatok egyes elemeinek információs kapcsolata olyan kommunikációt tételez fel, mely mind mobil, mind vezetékes átviteli rendszerek alkalmazása mellett redundáns, robosztus és hibatűrő megoldásokat tartalmaz.
A ma és a közeljövő gépjárművei egyre több, a közlekedésbiztonságot közvetve vagy közvetlenül befolyásoló fedélzeti elektronikát tartalmaznak. Ezek működésük során a saját vagy más rendszerek számára elektromágneses zavarokat keltenek, és egyúttal elektromágneses zavarok elszenvedői is.
Mindezt olyan közegben kell biztosítani, amelyben az erőforrások végesek (például a frekvencia sávszélesség), de az ezt alkalmazó berendezések száma és erőforrásigénye (a nagysebességű adatátvitel igénye miatt) folyamatosan növekszik, de a rendelkezésre álló források mennyisége korlátozott (pl. a kommunikációhoz rendelkezésre álló frekvenciák, vagy az online és real-time szolgáltatásokhoz elérhető számítási kapacitások miatt).
A projekt fő céljai között van a létező, a lehetséges erőforráskorlátok és követelmények és azok hatásának feltérképezése és a szükséges erőforrások optimális felhasználása, beleértve:
- a közlekedésben használt mobil és fix telepítésű rádiófrekvenciás egységek frekvenciagazdálkodási és szabályozási kérdéseit,
- az IPv4 és IPv6 (ami bevezetés alatt, és egyben fejlesztés alatt áll) protokollok együtt- élésének és együttműködésének kérdése, ami számos, eddig nem kutatott biztonsági problémát vet fel,
- valamint a közlekedésben résztvevők gyors és biztonságos koordinálását, tájékoztatását, irányítását, és az esetlegesen bekövetkező rendkívüli helyzetek gyors kezelését.
Forgalombiztonsági szempontból tehát kulcskérdés a közlekedésben szerepet játszó elektronikai eszközök elektromágneses összeférhetőség (EMC) szempontjából történő elméleti és gyakorlati vizsgálata, a szabványosítás folyamatában való részvétel, különös tekintettel a rádiófrekvenciás (RF) zavartűrés kérdéskörére.
A győri Széchenyi István Egyetem Rádiófrekvenciás Vizsgáló Laboratóriuma alkalmas gépjármű- elektronikai berendezések, továbbá a közlekedési rendszerekben alkalmazott hálózati elemek alapvető biztonságtechnikai és elektromágneses kompatibilitási vizsgálatára, a téma kutatására, nemzetközi együttműködés kialakítására, fejlesztésre és fejlesztési támogatás nyújtására, beszállítói termékek minősítésére.
A projekt három területre összpontosít:
- A közlekedésben alkalmazott rádiófrekvenciás berendezések alkalmazhatósági és biztonsági kérdései
- Nagy sebességű hálózati architektúrák és alkalmazások kutatása, különös tekintettel a nagy sebességű Internet (FGI, Future Generation Internet) követelményeire
Az IPv6 bevezetésének kompatibilitási, stabilitási és biztonsági kérdései